Як ставитись до віруючих, які засуджують Ізраїль?

Минулого разу ми згадали про три категорії віруючих в залежності від їхнього розуміння Божого ставлення до Ізраїлю та України в цій ситуації, і говорили про першу категорію віруючих, які підтримують і Ізраїль, і Україну, які ясно розуміють, що по суті те саме воїнство пітьми, яке напало на Україну, воно ж спровокувало напад своїх слуг і на Ізраїль, і за всім цим стоїть той самий князь цього світу (див. «Чому важливо молитися за Ізраїль?»).

Ми живемо на певному етапі останніх днів, і з кожним роком, з кожним місяцем, з кожним тижнем посилюється Божа дія щодо Ізраїлю, і відповідно, все яскравіше проявляється наступне. Проявляється вірність Бога Своїм обітницям: хто благословляє Ізраїль, буде благословенний, хто проклинає, хто діє проти Ізраїлю, буде проклятий. І сьогодні ми поговоримо про другу категорію віруючих та про те, як до них ставитися.

Як зберегти здоровий глузд у метушні світу?

Насамперед хочу зазначити, що перша категорія віруючих, які в шаломі сприймають ситуацію, це ті, хто розуміє те, що відбувається, з духовно-біблійної точки зору, а не просто зависають у новинах і губляться, намагаючись поєднати різні коментарі блогерів. А зазвичай для того, щоб привернути увагу, блогери позначають черговий свій виступ чимось страшним, якоюсь сенсацією: «Ніхто не чекав на такий жах» або «Цього ніхто не помітив» і так далі.

Хочу сказати, що я періодично, особливо після 7 жовтня, сам починав зависати у цих потоках новин. І в якийсь момент Господь торкнувся мене, і у мене було таке відчуття, що Він стоїть поруч і запитує мене: «Ну як? Чи сильно ти поринув у Мій шалом? У всьому розібрався? Боря, як ти? Тепер ти все розумієш, чи ще потрібно 50 коментарів прочитати?» Я схаменувся: «Ой. Господи, пробач! Справді,  наймарніша марнота, марнота усе!»

Господь мені кілька разів нагадував знамениті слова, що ми «відкуплені були від марного життя». Ми відкуплені, і ціна страшна. І це не просто відкуплення від гріха, від рабства диявола і бісів, від проклять і пекла, але це також відкуплення від марноти. Колись мені дуже сподобалося висловлювання з книги Іова: «Хай не вірить в марноту заблуканий, бо марнотою буде заплата йому» (Іов 15:31). Будь-яке занурення в марноту закінчується марнотою.

Цей світ любить втягувати нас у різні види марноти і переконувати, що, якщо ми будемо метушитись сильніше, то в результаті отримаємо якусь нагороду. А в книзі Йова Господь обіцяє нам: «Знаєш, яка буде нагорода, якщо ти будеш метушитися все сильніше? Ще більша марнота».

Тому, друзі, нам важливо розуміти все з біблійної точки зору і бути тими, хто твердо стоїть на Писанні. Нам важливо не піддаватися впливу цієї метушні, яка йде безпосередньо зі світу або навіть від оточуючих віруючих, які постійно говорять на ці марні теми, в яких немає Бога, немає Біблії, немає Святого Духа, а лише: «Той сказав це, а цей сказав те».

Господь хоче благословляти Ізраїль та Україну

Але якщо ми стосовно цих двох найважливіших воєн, які відбуваються в наші дні, стоїмо на Божих позиціях і не вагаємось, тоді ми твердо знаємо, що Господь хоче благословляти Ізраїль. Це час, коли Господь захищає Ізраїль, навіть незважаючи на те, що більшість ізраїльтян далека від Нього.

Зараз Ізраїль перебуває в періоді, який описаний початком 40 глави Ісаї: «Утішайте, втішайте народа Мого, тому що він за свої гріхи прийняв набагато більше». Написано «удвічі», але мається на увазі «набагато більше», ніж справедливо заслужено. Господь зараз хоче благословляти Ізраїль і готує його до того великого пробудження, що прийде.

І Господь хоче благословляти Україну. За всіх наших бід, за всіх наших великих і малих проблем, корупційних скандалів, зрадників, за нашого ідолопоклонства, за всіх поділів, які були і навіть зараз залишаються в Україні, Господь захищає Україну. Він хоче благословити весь народ України. І, звісно, для Нього дуже важливо, що в Україні залишається чимало євреїв. Тому що ті народи, в яких лишається достатньо євреїв, особливо благословенні Богом.

Дуже важливо пам'ятати: Україна чи не єдина країна Європи, де не було жодної демонстрації, жодного мітингу на підтримку ХАМАСу. І в Україні спостерігається дивовижна єдність - різні партії і напрямки в політичному житті України, різні кола, які зазвичай між собою борються і звинувачують один одного, зараз тримаються одного ясного напряму щодо війни в Ізраїлі: і ті, і другі, і треті - за Ізраїль. І це додатковий фактор, який радісно дозволяє Господу благословляти Україну.

Спільні риси двох воєн, за якими стоїть той самий дух

Ось ще одна приголомшлива схожість цих двох воєн. Ми знаємо, що Ізраїль не провокував ХАМАС, а навпаки намагався його задобрити, - і це найжорстокіша помилка та омана, особливо нинішнього уряду Ізраїлю. І жодні нормальні люди, які знають ситуацію, не можуть вірити в брехню, ніби Ізраїль провокував ХАМАС.

Так само Україна ніяк не провокувала Росію. Хоча в Європі та в Америці, на жаль, багато хто думає, що миролюбний Путін хотів запобігти війні, а Україна не йшла ні на які поступки, ні на які переговори і мало не залякувала «другу армію у світі». Насправді, все було не так. Намагалися домовитись, намагалися знайти компроміси, але ніщо не працювало.

Одна з причин, чому стався такий провал під час нападу ХАМАСу на Ізраїль: більше року ХАМАС проводив різні військові навчання біля Ізраїлю. І Ізраїль звик до цього. Вони вирішили: «Ну, це чергові навчання». Чи пам'ятаєте ви, що відбувалося за кілька місяців до нападу Росії на Україну? Маневри, навчання. І всі пропагандисти та вожді Росії казали: «Нас звинувачують у тому, що ми хочемо напасти на Україну. Яка маячня! Це ж просто навчання».

Один і той самий дух. Один і той самий батько брехні. Одні й ті ж методи - ХАМАС і, на превеликий жаль, сучасна Росія. Але Бог осміяний бути не може, що посіють народи та країни, те й пожнуть.

Тому, друзі, я дякую Богові за те, що ми з вами в месіанській громаді. Я дякую Богові за всі наші дочірні та дружні громади, в яких ясне, збалансоване біблійне розуміння того, що зараз відбувається і на Близькому Сході, і тут. Але нам дуже важливо поширювати це розуміння всім, хто готовий слухати та почути.

Як поводитися з такими віруючими?

Що ж говорить про це Біблія? Давайте звернемося до 24 розділу книги Чисел:

«І побачив Валаам, що Господеві вгодно поблагословити Ізраїля, і не пішов, як кожного разу, на ворожбу, і звернув лице своє до пустині» (Числа 24:1).

Якщо Валаам, який розривався між живим Богом Ізраїлю та своїм егоїзмом, своєю жадібністю та своїм прагненням до влади та слави, якщо навіть він зміг відкритися Божому Слову, Божому одкровенню і піддався Божій владі, то ми не повинні впадати у відчай щодо Божих дітей з різних церков та деномінацій, які зараз займають небіблійну позицію щодо Ізраїлю. Ми можемо вірити, що Господь може повернути їх до Себе. Можливо, Господь використає також ослика чи ослицю, а може, й нас.

Якщо ви стикаєтеся з тим, що ваші брати та сестри не розуміють, що відбувається в Ізраїлі, і кажуть: «Чому Ізраїль так реагує? Так, це погано, що ХАМАС напав, повбивав, помучав... Але ж відповідь Ізраїлю непропорційна», ви завжди можете поставити просте запитання: «А яка відповідь була б пропорційною?»

Одна мудра людина сказала, що пропорційна відповідь була б такою: коли ізраїльтяни увійшли до Гази, їм потрібно було вбивати всіх поспіль, ґвалтувати, спалювати, знищувати все і лише захоплювати заручників. Нічого такого Ізраїль не робить. Ізраїль за ці кілька тижнів надіслав більше 4 мільйонів СМС мешканцям Гази, попереджаючи їх, коли вони завдаватимуть ударів по терористам, які сховалися в тому чи цьому будинку, і куди і як евакуюватися.

Коли ми стикаємося з нерозумінням того, що там відбувається, особливо якщо це віруючі, ми можемо поставити просте запитання: «А як ви вважаєте: Господь хоче благословляти Ізраїль?» І, якщо людина скаже, що в принципі хоче (бо навряд біблійний віруючий скаже, що ні), тоді ми можемо прочитати дев'ятий вірш із цього ж 24 розділу Чисел:

«Нахилився він, ліг, немов лев, і як левиця, хто підійме його? Хто благословляє тебе той благословенний, а хто проклинає тебе той проклятий!» (Числа 24:9)

Нам потрібно допомогти нашим братам та сестрам, які цього не розуміли, побачити, що всяке лихослів'я проти Ізраїлю, всякі прокльони, ворожнеча і нерозуміння вічної любові Бога до назавжди обраного єврейського народу приносять прокляття в життя навіть найкращих віруючих.

Не тільки викривати, а й любити

Але ми не маємо на цьому зупинятися. Нам не треба, сказавши це, швидко тікати. Ні, ми повинні пам'ятати, що Бог любить наших братів та сестер, навіть якщо вони помиляються. Бог не поставив хрест на них, якщо Він не поставив його навіть на Валаамі, але продовжував діяти і закликати його, стукати в його серце і досягнув того, що нарешті Валаам зрозумів, що Господь хоче благословляти Ізраїль, відвернувся від ворогів Ізраїлю і повернувся до пустелі. 

Це те, що мають робити усі віруючі. Коли ми відвертаємось від нашого минулого, від усього, що поневолювало нас, - від гріхів, страхів, проклять, поразок, депресії, марноти, - для початку нам треба спустошити себе від усього цього. І коли ми спустошуємо себе, коли ми стаємо вбогими духом (пустеля!), тоді ми можемо побачити Бога очима нашого спустошеного серця і почати відкриватися для Духа Божого.

«І звів Валаам очі свої, та й побачив Ізраїля, що пробував за своїми племенами. І на ньому був Дух Божий!» (Числа 24:2)

Як тільки ми дозволяємо Богу показати нам Його любов до обраного Ізраїлю, як тільки ми дозволяємо Богу спустошити нас від старого, від брехні, від хибного розуміння, від небіблійних підходів, від залежності від цього світу і показати нам, що Його любов до Ізраїлю вічна, тоді Дух Божий сходить на нас, наповнює нас Божою любов'ю і дає нам слово, яке змінюватиме насамперед наше життя і потім життя інших людей. Це важливо для кожного з нас і тих людей, яким ми служимо.

Господь виведе Ізраїль із Єгипту назавжди

Давайте ще раз перечитаємо початок цього розділу. «І побачив Валаам, що Господеві вгодно поблагословити Ізраїля, і не пішов, як кожного разу, на ворожбу, і звернув лице своє до пустині» (вірш 1). Якщо ми піддавалися тиску цього світу, минулого, бісів, брали участь у ділах цього світу, у справах темряви, але тепер увійшли до Царства світла, і світло Боже просвітило і продовжує просвічувати нас, тепер час відвернутися від усього того, що поневолювало нас, спустошити себе від цього минулого і побачити очима Бога самих себе, Ізраїль та Україну, побачити ту нову дорогу, яку Бог проклав для нас, і рушити по ній всерйоз.

«І звів Валаам очі свої, та й побачив Ізраїля, що пробував за своїми племенами. І на ньому був Дух Божий! І він виголосив свою приповістку пророчу й сказав: Мова Валаама, сина Беорового, і мова мужа з очима відкритими, це мова того, хто слухається Божих слів, хто бачить видіння Всемогутнього, що падає він, але очі відкриті йому. Які, Якове, гарні намети твої, місця перебування твойого, Ізраїлю! Вони розтяглися, немов ті долини, немов ті садки понад річкою, вони як дерева алойні, що Господь насадив, як кедри над водами! Вода потече з його відер, а насіння його над великими водами. Його цар стане вищий за Аґаґа, і царство його піднесеться» (Числа 24:2-7).

«Із Єгипту Бог вивів його...» (вірш 8) Бог вивів нас із Єгипту, Бог виводить багатьох із кожного Єгипту, в рабстві якого застрягли діти Божі. Бог виводить Україну із Єгипту. І врешті-решт Бог виведе з остаточного Єгипту – з рабства та полону цього світу – весь Ізраїль, і весь Ізраїль спасеться.

«Бог вивів його з Єгипту, швидкість єдинорога в нього, пожирає народи, ворожі йому, роздробляє кості їх та стрілами своїми поражає [ворога]. Схилився, лежить як лев і як левиця, хто підніме його? Благословляючий тебе благословенний, і хто проклинає тебе проклятий! (Числа 24:8-9)

Це попередження всім ХАМАСам і всім, хто хоче розділити долю ХАМАС.

Борис Грисенко, рабин КЄМГ

Слово на Шабаті КЄМГ 18 листопада 2023 року