Як духовний стан віруючих впливає на пробудження?

Під час одного із семінарів про пробудження мене запитали: «Чи може стан віруючих вплинути на виконання пророцтв про пробудження, чи вони виповняться у будь-якому випадку?» Я не маю однозначної відповіді на це запитання. Але воно нагадало мені одну старовинну єврейську традицію. Одних мудреців запитали: «Коли прийде Месія?» Їхня відповідь була такою: «Месія прийде, або коли очевидна більшість покоління будуть праведниками, або коли майже всі будуть безбожними». Цікаво, що проміжні варіанти вони не розглядали. Звісно, це лише традиція, але щось у ній є.

Я думаю, що загальний стан та настрій віруючих, звісно, впливає. Але завжди, якщо є хоча б невелика кількість Божих дітей, які відчайдушно рвуться до Бога і не можуть змиритися зі станом свого народу, Божих громад, церков і готові на жертви заради того, щоб заступатись перед престолом Божої милості так, як казав Яків: «не відпущу, поки не благословиш», коли знаходиться таке ядро, воно стає центром Божої кристалізації.

Якщо згадати, наприклад, пробудження, які були в Есбері, завжди була невелика група, з якої все починалося. І останнє нещодавнє пробудження там почалося саме з того, що невелика група студентів не пішла із зали, молилася і поклонялася після проповіді, яка закінчувалася словами: «Дуже прошу вас: не йдіть із цієї зали, поки ви не переживете реальну батьківську любов».

Борис Грисенко, рабин КЄМГ