Псалом 51:5: Первородний гріх в юдаїзмі та в новому заповіті

«Отож я в беззаконні народжений, і в гріху зачала мене мати моя» (Псалом 51:5).

Як віруючі нового заповіту ми знаємо, що гріх Адама, первородний гріх, поширився на все людство. Багато людей думають, що в рабиністичному юдаїзмі в це не вірять. І багато юдейських борців із християнством, особливо не дуже грамотні, на цьому наголошують. Особливо російською мовою є ціла низка книг і статей, де говориться наступне: «Ось, християни вірять, що всі народжуються гріховними». Це не так. Це не зовсім відповідає Новому Заповіту, тому що первородний гріх не робить немовлят винними у гріху. Але це внутрішня поразка, передана від Адама і Єви, яка робить усіх без винятку схильними до гріха.

Якщо можна так сказати, саме непорочне зачаття Господа Ієшуа і Його втілення без природного процесу якраз і забезпечило розрив цього ланцюга первородного гріха. Ось як звучить цей вірш в одному з рабиністичних перекладів («Книга Псалмів, Тегілім», видавництво «Лехаїм»): «Я вже народився злочинним, грішним зачала мене мати» (пер. з рос.). І ось який до нього дається коментар:

«Я вже народився злочинним. Як же я міг не згрішити, якщо саме моє створення йде через злягання, а воно, злягання, тягне за собою безліч злочинів?» Фактично, це визнання первородного гріха. «Саме моє творіння – від чоловіка та жінки, які сповнені гріха». І тут є коментарі до коментаря. У першому варіанті: «Оскільки спосіб розмноження людей є причиною багатьох гріхів, то й плід схильний до гріха». В іншому варіанті: «Сам факт приналежності до людського роду є причиною гріха».

Тому, коли наступного разу ви почуєте: «Євреї не вірять у первородний гріх, не вірять, що гріх Адама поширився на все людство», знайте, що це брехня і що в авторитетних рабиністичних джерелах прямо визнається, що саме народження людини, сам факт народження людини іншою людиною робить її схильною до гріха. А це є визнання первородного гріха. Колись я читав одну цікаву хасидську книгу, в якій прямим текстом сказано, що «в Адамі ми всі згрішили».

Варто також відзначити, що поняття первородного гріха немає відношення до гріховного зачаття. Рабиністичний юдаїзм не розглядає процес зачаття у шлюбі як гріх. Так само і християнство, і месіанський юдаїзм.

Борис Грисенко, рабин КЄМГ

Джерело: КЄМГ