Псалом 51:16-19: Пробоїна у духовному захисті Ізраїлю та України

У попередніх статтях (див. посилання наприкінці статті) ми розбирали перші 15 віршів 51 Псалма Давида і говорили про важливість смирення перед Господом, поглиблення покаяння та відновлення радості спасіння. У цій статті ми розберемо останні вірші цього Псалму і побачимо, чому він є актуальним для сьогоднішньої ситуації в Ізраїлі та в Україні.

«Бо Ти жертви не прагнеш, а дам цілопалення, то не любе воно Тобі буде. Жертва Богові зламаний дух; серцем зламаним та упокореним Ти не погордуєш, Боже!» (Псалом 51:16-17)

Що означають ці слова? Можна вирвати це з контексту і сказати, що Богові вже тоді не були потрібні жертви і навіть цілопалення, і Він відкидав їх. Але це явне спотворення Писання. Йдеться саме про смертні гріхи Давида. Один із традиційних єврейських коментарів говорить: «Тобі не потрібні жертвопринесення, тому що очисні жертвопринесення не приносяться за зловмисний вчинок, тим більше такий страшний».

Хоча це стосується конкретної ситуації Давида, це приголомшливе сповідання та пророча ідея нового заповіту. Тому що істинна жертва для кожного віруючого – це дух зламаний, це серце упокорене, ніби розбите, і підпорядковане Богу. До речі, це стосувалося і тих часів, коли було необхідно приносити жертви. Тому що формальна жертва без справжньої тшуви не приносила викуплення.

«Ущаслив Своїм благоволінням Сіон, збудуй мури для Єрусалиму, тоді Ти полюбиш Собі жертви правди, цілопалення та приношення, тоді покладуть на Твій вівтар тельців!» (Псалом 51:18-19)

Тут Давид показує дуже важливу річ. Коли цар, який представляє весь народ, перебуває у гріху, і коли цареві потрібно продовжувати примирення з Богом і відновлення свої відносини з Ним, це впливає на те, що Єрусалим, місто великого Царя царів та місто царя Давида, не захищене істинними духовними стінами, які може звести лише Бог. Хоча фізичні стіни є, але марно вартовий охороняє місто, якщо Господь не захистить його.

Давид розуміє, що його гріх і навіть його пригнічений стан та невирішені проблеми з Богом створили пробоїну у духовному захисті Єрусалиму. А Єрусалим – це центр Ізраїлю. Таким чином він навіть впливає на якість усіх жертвоприношень народу. Ми бачимо тут приголомшливе сповідання взаємної залежності духовного керівника Божого народу та стану самого народу. Наскільки гріх духовного керівництва підриває Божий захист, заважає виконанню Божого плану та применшує жертви всього народу!

Це дуже серйозний урок. Ось чому цей великий Псалом покаяння і розбитого серця, що шукає не просто поверхневого прощення, але глибокого примирення та відновлення, такий важливий для Ізраїлю. Подивіться, що відбувається в Ізраїлі, як розділена країна, як гріхи керівників народу впливають на стан Ізраїлю. Це і прем'єр-міністр Нетаньяху, і неодноразово засуджений шахрай та злодій, якого намагалися зробити черговим міністром внутрішніх справ, та інші. Ці гріхи правителів намагаються замилювати, захищати, виправдовувати. І ті, хто має бути совістю Ізраїлю, самі є тією духовною пробоїною, через яку до Божого народу проникає і розділення, і взаємна ненависть, і глибоке розчарування та зневіра.

Цей Псалом також дуже важливий у нинішній ситуації в Україні. Він наголошує, наскільки від покаяння керівників народу та їхнього глибокого примирення з Богом залежить доля України. І також він говорить про необхідність всебічного покаяння бодай якоїсь визначальної меншості народу України. Я вже не говорю про більшість, бо це нереально, хоча більшість і вважає себе православними. Але хоча б тих, хто справді вірить Богові.

Нам дуже важливо перестати виправдовувати свої гріхи гріхами оточуючих, війною, жорстокістю та злочинами агресора. Кожному з нас, як Божим дітям, дуже важливо змиритись і стати прикладом повної здачі Богу. Дуже важливо, щоб дух тшуви охопив наші народи - народ Ізраїлю та народ України. Тому що це умова спасіння, захисту та перемоги над ворогами. Про це говорять наступні два Псалми, про які ми поговоримо в наступних статтях.

Борис Грисенко, рабин КЄМГ

Джерело: КЄМГ

Попередні частини:

[1] «Псалом 51:4: Не пишайся своєю духовною міцністю»

[2] «Псалом 51:5: Первородний гріх в юдаїзмі та в новому заповіті»

[3] «Псалом 51:7-8: Дух смерті пригнічує радість спасіння»

[4] «Псалом 50:11-17: Передчуття нового заповіту»

[5] «Псалом 51:14: Навіщо знову каятися за ті самі гріхи?»