Чому дати єврейської та християнської Пасхи відрізняються?

Цього року переважна більшість християн уже відсвяткувала Пасху до Песаха, а частина православних її святкуватиме після Песаха. Чому ж так вийшло, що ці дати відрізняються, адже ми знаємо з Нового Завіту, що Ієшуа був розіп'ятий саме на Песах? Причина в тому, що на Першому Нікейському соборі єпископи під тиском імператора Костянтина ухвалили рішення, що всі церкви мають святкувати Пасху за римським календарем. На той момент римська церква ще з кінця 2 століття святкувала Пасху окремо від юдеїв, а багато східних церков святкували за біблійним (єврейським) календарем.

Костянтин написав листа до всіх церков і під загрозою відлучення, репресій та в'язниці заборонив християнам святкувати «разом із цим найогиднішим набродом юдеїв». Ось так відбулося «звільнення» історичної Церкви від цієї пасхальної єврейської спадщини. Згодом католицька та протестантські церкви, які святкують одночасно, допустили святкування Пасхи під час тижня Песаха. А православні так перерахували свій календар, щоб їхня Пасха ніколи не збігалася з юдейською біблійною Пасхою.

Постанови інших соборів категорично заявляли: «Якщо хто, єпископ, чи пресвітер, чи диякон святий день Великодня до весняного рівнодення святкуватиме з іудеями, то нехай буде вивержений від священного чину» (7 апостольське правило). Ось так протягом сотень років довелося репресіями добиватися такого небіблійного святкування Пасхи. Слава Богу за тих християн, які все-таки допускають святкування Пасхи за біблійним календарем!

Борис Грисенко, рабин КЄМГ